close
تبلیغات در اینترنت
حقوق خانواده

 

مردم وقتي با مشكلي مواجه مي‌شوند كه از راه‌هاي عادي مانند گفتگو، وساطت ديگران، قول و قرارهاي شفاهي قابل حل شدن نيست، به سراغ قانون مي‌روند تا اين مشكل را با توسل به قانون حل كنند.

هميشه هم درباره ماهيت آن مساله و جنبه‌هاي مختلف آن ميان هر دو طرف يك شكايت حقوقي اختلاف نظر وجود دارد بنابراين هريك از دو طرف براي رسيدن به حقوق قانوني خود ابتدا بايد اين حق را در محضر دادگاه به «اثبات» برسانند.

براي اثبات اين حق هم راه‌حل‌هاي مختلفي وجود دارد كه شايد طي كردن آن در نگاه اول كمي ‌سخت و دست و پاگير باشد اما تا اين حق از نظر قانوني ثابت نشود نمي‌توان راهي براي اجراي آن به دست آورد.

يكي از شيوه‌هاي اثبات بحث نفقه گذشته هم مساله تعيين و اثبات ميزان نفقه است. ممكن است زني در دادگاه اعلام كند ماهانه 300 هزار تومان به عنوان نفقه گذشته مي‌خواهد.

 ادامه مطلب


درباره : حقوق خانواده , نفقه ,
برچسب ها : نفقه زوجه , نفقه اقارب ,
بازدید : 71
[ چهارشنبه 01 مهر 1394 ] [ 1:41 ] [ نویسنده : امیر ] | نظرات ()

نفقه چيست؟

نفقه از نظر قانوني كه افراد بر اساس آن ازدواج مي‌كنند و روابط زناشويي آنها مورد تاييد قانون و شرع قرار مي‌گيرد، زنان در قبال تمكين از همسر خود حق نفقه پيدا مي‌كنند و اگر زماني زن از همسر خود تمكين نكرد، زن ديگر حق و حقوقي درقبال دريافت نفقه ندارد. نفقه زن از نظر قانون اهميت فراواني دارد و اگر زماني مرد توانايي پرداخت نفقه را به هر دليلي نداشته باشد، زن مي‌تواند با طي كردن شرايطي خاص از حق طلاق برخوردار شود.

در صفحات ابتدايي عقدنامه كه در زمان عقد به امضاي عروس و داماد مي‌رسد، در بخش «شرايطي كه زن مي‌تواند حسب مورد از دادگاه تقاضاي صدور اجازه طلاق نمايد»، در همان بند اول اين نكته قيد شده كه با «استنكاف شوهر از دادن نفقه زن به مدت 6 ماه به هر عنوان و عدم امكان الزام او به تاديه نفقه» زن امكان طرح تقاضاي طلاق پيدا مي‌كند. طلاق از نظر اسلام مساله‌اي نهي شده است كه جز در موارد بسيار خاص تجويز نمي‌شود. از سوي ديگر، طلاق امري است كه تنها در اختيار مرد است، اما فراهم آمدن طرح آن از سوي زن در زمان نپرداختن نفقه از سوي مرد، اهميت بحث نفقه را نزد قانون و اسلام نشان مي‌دهد. به زبان ساده‌تر اسلام و قانون به هيچ وجه اين حق را براي مرد قائل نشده كه بتواند از پرداخت هزينه‌هاي زندگي همسر خود خودداري كند و اگر مرد به هر دليلي حتي فقر و تنگدستي امكان پرداخت نفقه را نداشته باشد، براي اين‌كه زن در سختي نيفتد قانون به او اجازه طلاق مي‌دهد.

تصوري كه از نفقه در ذهن زنان و مردان در ابتداي ازدواج وجود دارد مانند بسياري از مسائل ديگر چندان دقيق نيست.

 ادامه مطلب


درباره : حقوق خانواده ,
بازدید : 55
[ چهارشنبه 01 مهر 1394 ] [ 1:37 ] [ نویسنده : امیر ] | نظرات ()

-اضافه کردن شروط درحین عقد

 

ناگفته پیداست زنان پس از ازدواج از حقوقی به مراتب کمتر از شوهران خود برخوردارند. در حالی که طلاق، حضانت فرزندان و... حق مرد است، زن باید برای سفر به خارج از کشور، ادامه تحصیل و کار، رضایت شوهرش را کسب کند.

 

 اخیرا بسیاری از دختران جوان، به همراه شوهران آینده خود ضمن آن که اعتقاد دارند این قوانین ظالمانه است و باید تغییر کند، با نگرفتن مهریه، خواستار افزایش شروطی مثل حق طلاق، نصف شدن دارایی مشترک، حضانت، سفر، کار و... برای زن شده اند اما از آنجایی که جامعه و بسیاری از خانواده ها آمادگی روبه رو شدن با این تصمیم را ندارند، عملا به مشکلاتی برخورده اند. اطلاعاتی که در زیر آمده به همه کسانی که تصمیم گرفته اند مثل دو انسان برابر زندگی خود را شروع کنند کمک می کند مشکلات و مسائل احتمالی بعدی را حل کنند.ادامه مطلب


درباره : حقوق خانواده ,
بازدید : 69
[ شنبه 01 فروردين 1394 ] [ 14:26 ] [ نویسنده : امیر ] | نظرات ()

چکیده:

بی تردید خشونت و آزار جنسی یکی از ظلمهای است که همواره بر زن وارد شده است؛ اما آیا چنین امری در روابط جنسی زن و شوهر هم وجود دارد و آیا در شریعت اسلام و حقوق موضوعه ایران, خشونت جنسی تجویز گردیده است. این سؤال ها, موضوع مقاله حاضر است. در این نوشتار به بررسی و ارزیابی تمکین، شرایط و حدود تمکین، رابطه تمکین با خشونت جنسی، تأثیر تمکین در تحکیم خانواده پرداخته و در انتهای مقاله پیشنهاد اصلاح ضمانت اجرای نشوز مردان که در ماده 1129 ق.م. بیان شده، ارائه گردیده است. نتایج این مقاله نشان می دهد که زوج و زوجه هیچ کدام حق اجبار و تحکم طرف مقابل خود را در تمکین ندارند. لذا عدم اجبار زوج و زوجه بر این امر نشان از این دارد که تحکم در این مورد خشونتی غیرمجاز است

تاریخ گواه و شاهد ظلم و ستم در تمامی قبایل و ملل، بر زنان بوده است و شرافت و کرامت زن به عنوان یک انسان برابر با مردان (که به تعبیر قرآن کریم برتری فقط به تقوی است)، هرگز به وی داده نشده است. از این رو جنبش ها و نهضتهای زیادی در سراسر جهان برای حمایت از حقوق زن و برای بدست آوردن ارزش و جایگاه واقعی زن صورت پذیرفته و همچنان ادامه دارد تا هرگونه خشونت و ظلم بر اساس جنسیت را از میان بر دارد. در این میان رعایت اعتدال و دوری از هر گونه افراط و تفریط لازمه هر گونه حرکت اصلاحی میباشد. دین مبین اسلام، در چهارده قرن قبل، زمانی که انسانیت انسان به طرز شگفتآوری لگدمال می شد و در این میان زنان بیش از مردان مورد ظلم و ستم واقع می شدند, ندای حقوق انسان را بلند نمود و زن را نه تنها از کالای صرف بودن بیرون کشیده، بلکه برای وی به عنوان انسان ارزش، کرامت و حقوق مساوی با مردان قائل گردید. اما وجود برخی عادات و رسوم در برخی از اقوام و ملل مسلمان و همچنین تفسیرهای نادرست از دین موجب گشت که برخی از ظلمهای موجود را مغرضانه یا جاهلانه به دین نسبت دهند و به همین بهانه، جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق بشر از جمله در موضوع حقوق زنان متهم نمایند. این نوشتار در صدد است با بررسی یکی از این موضوعات, یعنی جوانب مسأله تمکین زوجه از جهات فقهی و حقوقی به این سؤال پاسخ دهد که آیا تمکین نیز از مصادیق خشونت علیه زنان است یا نهادی در جهت تحکیم بنیان خانواده؟ قبل از هر چیز باید مفهوم دقیق واژه خشونت و تمکین روشن گردد تا از هر گونه مغالطه کاری جلوگیری شود.ادامه مطلب


درباره : حقوق خانواده , تمکین ,
برچسب ها : تمکین، زن، خشونت، زوجین، مرد، نشوز، زوجه، اسلام، ضمانت اجرا، تمکین خاص , خشونت , آزار جنسی , رابطه نامشروع , رابطه جنسی، زوج، زوجه، نفقه، عسروحرج، نشوز ,
بازدید : 81
[ دوشنبه 25 اسفند 1393 ] [ 13:3 ] [ نویسنده : امیر ] | نظرات ().: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • کینگ بلگ